Az elsősorban zsigeri hasi szervek (máj, gyomor, belek, vesék, kis medencei nemi szervek környékén) szöveti kapcsolódásait vizsgáló és kezelő módszer, finom tapintásokon alapuló manuálterápia, amely mélyebb kötőszöveti összefüggéseket képes a felszínre hozni. Az elnevezés a latin „viscera” szóból ered: a zsigeri hasi szervek, belső szervek összefoglaló neve.
A hasfalon keresztül tapintani és diagnosztizálni lehet a feszüléseket a visceralis rendszerben. A terápia során finom manipulációkkal a belső szerveken, azok felfüggesztésein dolgozunk.
Ha egy belső szerv nem tud jól elmozdulni a környezetéhez képest, az a működésére is hatással lesz, diszharmónia alakul ki, fixálódnak a szövetek, feszültségek alakulnak ki a fascia rendszerben. Ha ezek hosszú ideig fennállnak, funkcionális károsodáshoz, betegségek kialakulásához vezetnek.
A módszerrel javítani lehet a záróizmok működését, oldani lehet összetapadásokat a hasüregen belül, műtéti hegek körül.
Panaszok, amelyeken segíthet:
- in case of pain and injuires (whiplash or seatbelt injuries, sport injuries, headaches and migraines, back, hip pain, neural radiation)
- Reflux, hiatus hernia
- digestive disorders
- adhesions after abdominal and pelvic operations or inflammations
- bizonyos vizelettartási zavarok esetén
- vese süllyedés
- gyomor süllyedés
- meddőség esetén, ha a probléma oka ezen képletek feszüléséből ered
- kivizsgált kismedencei fájdalom, aminek nem találják az okát (pl. visszatérő hólyaghurut)
- pain in the area of perineum and prostate
- painful periods
- endometriosis
A módszert egy francia oszteopata, egyik legnagyobb tanítóm, Jean-Pierre Barral fejlesztette ki és fejleszti a mai napig. Barral mottója: ”felébreszteni valami kicsit a testben, ami majd nagy változásokat hozz létre teljes testi szinten”.
Barral rájött, hogy a szervezet teljes egyensúlyához a belső szervek és a többi szerv között is egyensúlynak kell lenni. Ennek az egyensúlynak a kulcsa a fascia rendszer (hártya rendszer), ami egy egységként működik és körbeveszi a belső szerveket, izmokat, ízületeket, idegeket és összekapcsolja azokat.
Legtöbbször ezeket a feszüléseket a szervek körül nem lehet képalkotó vizsgálatokkal kimutatni, a labor vizsgálatok nem mutatnak eltérést, de a szerv működése mégsem megfelelő és tünetet okoz.
Ha oldódnak a feszültségek, az hatással lesz a vázrendszerre is és ettől akár a hát, derék, nyak, csípő, váll fájdalom is elmúlhat.
Sokszor egy mozgásszervi fájdalom akkor tud teljesen elmúlni, ha kilazul a hozzá kapcsolódó szerv függesztő rendszerre és a szerv elkezd jól működni. Ezzel pedig a szervekkel kapcsolatos panaszok is megszűnnek. A szervezet teljes egyensúlyához minden szervrendszer összehangolt működése szükséges.
Mindemellett minden szervnek van egy nagyon finom saját ritmusos mozgása is, ami a magzati szervfejlődés során alakul ki. Ahhoz, hogy egy szerv jól tudjon működni, szükség van még ennek a mozgásnak a kiegyensúlyozására és ezzel a szervek egymáshoz képesti ritmusának összhangjára.